DeschidereSport

miniEURO 2015: România, din nou campioană europeană la minifotbal

România este pentru a șasea oară consecutiv campioană europeană la minifotbal. În finala miniEURO 2015, Vrsar (Croaţia), tricolorii au învins reprezentanții Croaţiei cu scorul de 5-1 (2-0 la pauză).

Pentru România au marcat Adrian Călugăreanu (1), Mircea Popa (14, 30), Gabriel Tănase (32) şi Radu Burciu (34), respectiv Tin Prpic (33).

Bosniacul Marko Vujica a primit trofeul de golgheter al competiţiei, în vreme ce croatul Zoran Lukavecki a fost declarat cel mai bun jucător al turneului.

Pentru a ajunge în finala competiție România a jucat alte șase partide, terminate astfel: 1-0 cu Scoţia, 2-0 cu Serbia şi 3-0 cu Bulgaria, în grupă, 2-0 cu Israel în optimi, 4-1 cu Slovenia în sferturi, 1-1 (2-1 la loviturile de departajare) cu Cehia în semifinale

Lotul echipei României pentru miniEURO 2015 a fost format din Bogdănel Rădulescu, Vlad Gheţe, Robert Jigum – portari, Bogdănel Moişi, Costin Puşcă, Mircea Popa, Ionuţ Marian, Sebastian Vasile, Stelian Slabu, Nicolae Constândana – fundaşi, Ciprian Bucovanu, Ciprian Ursu, Cristian Iordan, Florin Sabou, Gabriel Tănase, Radu Burciu, Răzvan Radu – mijlocaşi, Ciprian Brighiu, Adrian Călugăreanu, Cosmin Gabriel Crăciun – atacanţi.

Sursa: digisport.ro