DeschidereSport

Euro 2016 – Victorie istorică pentru Polonia

Polonia, cu stelistul Lukas Szukala titular, a reușit să învingă pentru prima oară în istorie Germania. Partida a avut loc la Varșovia și s-a încheiat în mod surprinzător cu victoria gazdelor 2-0. La startul partidei Germania avea o serie de 33 de meciuri consecutive fără înfrângere.

Polonia a deschis scorul  în minutul 51 prin Milik, care a marcat din centrarea lui Piszczek. Echipa lui Joachim Low a încercat să înscrie golul egalizator însă portarul Szczesny a fost în zi mare,  Gotze (53),  Schurrle (55) și Bellarabi (79) nu au reușit să-l învingă. În minutul 81, Germania a a avut cea mai mare șansă de gol, Podolski  a șutat în transversală. Ocaziile ratate s-au răzbunat, iar în minutul 88 Mila a punctat pentru 2-0 și a asigurat victoria Poloniei.

Polonia este pe primul loc în grupa D de calificare la Euro 2016, Irlanda ocupă locul doi, iar Germania, în mod suprinzător, este doar pe 3.