DeschidereSport

CM Handbal: România se califică în semifinalele

România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal, după ce a eliminat  Danemarca, țara gazdă, în prelungiri, 31-30 (13-10, 27-27)! Meciul se putea termina in timpul regulamentar, in ultima secunda de joc, la scorul de 27-27 Cristina Neagu nu reușit să transforme o aruncare de la 7 metri. Portarul a apărat și a dus meciul în prelungiri.

Meciul a fost unul extrem de tensionat, probabil cel mai tensionat de la acest campionat mondial, jucatoarele noastre conducand aproape tot meciul, cu exceptia unui minut din prelungiri.

Pentru România au marcat Neagu 15 goluri, Brădeanu 5 goluri , Manea 3 goluri, Nechita 3 goluri, Buceschi 3 goluri, Ardean si Elisei 2 goluri.

La Campionatul European din 2010 România a învins Danemarca în finala mică, și câştigat medalia de bronz.

Celelalte semifinaliste sunt Olanda Polonia și Norvegia.  Olanda – Franţa 28-25 (15-12), Polonia – Rusia 21-20 (11-9) şi Norvegia – Muntenegru 26-25 (13-11).

Este pentru a noua oară când România se află între primele patru echipe ale lumii. În palmaresul tricolorelor intră un titlu mondial, în 1962 şi două medalii de argint (1973 şi 2005).