Sport

Simona Halep a abandonat în primul tur la Beijing

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, cap de serie numărul unu în turneul de la Beijing, dotat cu premii totale de 4.720.380 dolari, a abandonat în runda inaugurală inaugurală, în primul set, la scorul de 5-4 pentru Lara Aruabarrena (Spania), locul 95 WTA, jucătoare venită din calificări.

După 50 de minute pe teren, Simona Halep a părăsit turneul de la Beijing din cauza unor probleme la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng.

A fost patrulea meci direct între cele două jucătoare, în precedentele trei dispute Halep învingând de fiecare dată în două seturi. Ultima oară s-a impus la București, în 2014, 6-3, 6-1.

Simona, care s-a retras și anul trecut la Beijing, dar înaintea meciului din sferturi cu Ana Ivanovic, va primi 15.280 dolari și 10 puncte WTA pentru participare.

Pe tabloul de simplu al turneului de la Beijing se mai află două românce, Irina Begu și Monica Niculescu.